The following DeMolay have served Ohio as State Master Councilor:

Year State Master Councilor Chapter Conclave Location
1925 - 1926 Dell Savage David J. Nye Indian Lake
1926 - 1927 Gordon H. Scherer Cincinnati Zanesville
1927 - 1928 Russell Marples Zanesville Columbus
1928 - 1929 Stephen A. McNutt Cincinnati Cincinnati
1929 - 1930 Robert J. Harding David J. Nye Lorain
1930 - 1931 Charles L. Kafer Steel City Cleveland
1931 - 1932 Gordon J. Artress Heights Toledo
1932 - 1933 Melven F. Steves Cincinnati Cedar Point
1933 - 1934 Austin Bartels Denbrook Columbus
1934 - 1935 Charles Halderman Ohio Cincinnati
1935 - 1936 Ward Mendenhall Springfield Cleveland
1936 - 1937 Robert Wallace Harding Cleveland
1937 - 1938 Dudley R. Avery Bowling Green Columbus
1938 - 1939 Jack S. Hume Heights Canton
1939 - 1940 Fred M. Larimer Painesville Toldeo
1940 - 1941 Carl Messerknecht Columbus Cincinnati
1941 - 1942 James W. Batey Harding Marion
1942 - 1943 Gordon H. Scherer (Acting) - Cleveland
1943 - 1944 Charles L. Kafer (Acting) - Franklin
1944 - 1945 - - None Held
1945 - 1946 F. Harold Fralich Marion Cleveland
1946 - 1947 Raymond N. Erskine Marion Cincinnati
1947 - 1948 Howard J. Pancero Cincinnati Columbus
1948 - 1949 Robert Freed Temple Akron
1949 - 1950 Donald F. Idle Moundbuilders Cincinnati
1950 - 1951 John R. Cole Baku Cleveland
1951 - 1952 G. William Sohl Robert Krenkel Columbus
1952 - 1953 Ralph Wm. Schlag Thomas Jones Akron
1953 - 1954 L. K. Patton Cincinnati Cincinnati
1954 - 1955 James W. Jackson Euclid City Cleveland
1955 - 1956 Jack H. Francis Cuyahoga Falls Akron
1956 - 1957 Donald B. Hooper Columbus Columbus
1957 - 1958 William I. Hecht Canton Cincinnati
1958 - 1959 Jack E. Campbell Englewood Dayton
1959 - 1960 Dury L. Sudduth Bexley Toledo
1960 - 1961 Edwin C. Hall, Jr. Western Hills Akron
1961 - 1962 John W. Luce Fallen Timbers Cleveland
1962 - 1963 Gary Hicks Harding Columbus
1963 - 1964 Carl H. Fischer, Jr. M.E. Kneisley Cincinnati
1964 - 1965 Robert Schuh Western Hills Toledo
1965 - 1966 Craig S. MacDonald Euclid City Dayton
1966 - 1967 Richard N. Hansen Steel City Cincinnati
1967 - 1968 Dale Dissinger Syrian Shrine Akron
1968 - 1969 S. Michael Scudder Whitehall Cincinnati
1969 - 1970 Philip M. Breinich Crestline Dayton
1970 - 1971 Timothy B. Strawn Canton Cleveland
1971 - 1972 Edwin F. Anderson, Jr. Middletown Akron
1972 - 1973 Alan C. Smith Grand Lake Akron
1973 - 1974 Paschal A. King, Jr. Fairfield Akron
1974 - 1975 Mark A. Loose Upper Sandusky Akron
1975 - 1976 Robert F. Dacey Milford Akron
1976 - 1977 Donald F. Davidson Union County Akron
1977 - 1978 Edward Vogler II Denbrook Bowling Green
1978 - 1979 Edward W. Buns Mason Bowling Green
1979 - 1980 Charles E. Baker Ira S. Burford Akron
1980 - 1981 Lance L. Lear Waupaugh Akron
1981 - 1982 S. David Brooks Independence Ashland
1982 - 1983 Gregory C. Postel Canton Ashland
1983 - 1984 Mark E. Howard Ralph H. McMillan Ashland
1984 - 1985 William M. Judd II Columbia Ashland
1985 - 1986 Russell E. Smith Mason Ashland
1986 - 1987 Dale R. Hall Linden Ashland
1987 - 1988 Jerome R. Clark Milford Ashland
1988 - 1989 David F. Braatz Fallen Timbers Bowling Green
1989 - 1990 Michael J. Spisak Lakewood Bowling Green
1990 - 1991 David E. Calland Ammahove Bowling Green
1991 - 1992 Thomas R. Norris Ralph H. McMillan Bowling Green
1992 - 1993 Allen R. Kiger Moundbuilders Bowling Green
1993 - 1994 Jason S. Parker Youngstown Akron
1994 - 1995 Jeffrey M. McCoy Circleville Akron
1995 - 1996 Gregory M. Kita Euclid City Akron
1996 - 1997 Gregory M. Kita Euclid City Bowling Green
1997 - 1998 John J. Pience Frank W. Kiefer Kent State
1998 - 1999 Derek V. Stargel Miamisburg Kent State
1999 - 2000 Daniel K. Rannebarger Moundbuilders Kent State
2000 - 2001 Jason K. French Fallen Timbers Capital University
2002 - 2003 Joseph French Fallen Timbers Bowling Green
2003 - 2004 Murad G. Shorrab Youngstown Kent State University
2004 - 2005 Christopher D. Grinstead Painesville Kent State University
2005 - 2006 Edward A. Jones Denbrook Bowling Green
2006 - 2007 Craig A. Loose Upper Sandusky Bowling Green
2007- 2008 Eric Small Youngstown Canton
2008 - 2009 Brian Hare Lakewood Akron
2009 - 2010 Sean P. Carr Hamilton Akron
2010 - 2011 Robert Anderson David J. Nye Kent State University
2011 - 2012 Robert Laing Van Wert Kent State University
2012 - 2013 Mark Chong Linden Baldwin Wallace
2013 - 2014 Samuel Cohen Groveport Kent State University
2014 - 2015 AJ Thomas Van Wert Kent State University
2015 - 2016 Gregory H. Fyffe Ralph H. McMillan Kent State University
2016 - 2017 Eric Lovingshimer Ralph H. McMillan Kent State University
2017 - 2018 Dakota Kiger Moundbuilders Kent State University
2018 - 2019 Brady Woodworth Denbrook Kent State University

Contact Ohio DeMolay

Ohio DeMolay

(614) 893-5965 
PO Box 30447, Gahanna, Ohio 43230-0447
Go to top