The following DeMolay have served Ohio as State Scribes:

Year State Master Councilor Chapter
1925 Harry Crookshank -
1926 Melbourne Noll Cincinnati
1927 Melbourne Noll Cincinnati
1928 - -
1929 - -
1930 - -
1931 - -
1932 Thomas U. Basore Steel City
1933 John E. WIlson Columbus
1934 Thomas W. Eason -
1935 William E. O'Brien -
1936 Ray Zirkel -
1937 Albert Kelly Ohio
1938 - -
1939 Charles D. Starrett Coeur de Lion
1940 George E. Hargreaves Coeur de Lion
1941 George E. Hargreaves Coeur de Lion
1942 Merlyn E. Meredith Heights
1943 Merlyn E. Meredith Heights
1944 E. Richard Cooper Thomas Jones
1945 E. Richard Cooper Thomas Jones
1946 Robert C. Miller Lakewood
1947 Robert W. Glasser Lakewood
1948 Robert W. Glasser Lakewood
1949 Leonard F. Masek Thomas Jones
1950 Glenn J. Bollinger Denbrook
1951 Richard T. Swartz Temple
1952 William F. Munsey Aladdin
1953 Donald B. Hooper Columbus
1954 Richard D. Bausman Alpha Mu
1955 J. Franklin Harmon Aladdin
1956 Nicholas Yellis, Jr. Denbrook
1957 Kingsbury H. Gardner Lakewood
1958 Richard R. Ronckovsky Columbus
1959 Richard R. Ronckovsky Columbus
1960 W. Hayes Rector Columbus
1961 James R. Melick Aladdin
1962 Richard A. Calkins Olympia
1963 James E. Hange Ekal Nova
1964 H. Delbert Jackman Olympia
1965 George D. Colburn Olympia
1966 David M. Balint Bedford
1967 Melvin E. Moss Henry C. Stantz
1968 Virgildee Daniel Ivanhoe
1969 Rocky Coss Hillsboro
1970 Raymond G. Brewer Coeur de Lion
1971 J. William Kutschbach, Jr Aladdin
1972 Robert F. Dacey Milford
1973 Glenn M. Cook, III Whitehall
1974 Anthony Charley, Jr Canton
1975 Chester A. Warren Fallen Timbers
1976 Michael J. Dick Independence
1977 Andrew E. Loose Upper Sandusky
1978 Steven P. Krekus Coeur de Lion
1979 David J. Kern Englewood
1980 Donald W. Hughes C. R. Wilson
1981 P. Andrew Claytor Temple
1982 Theodore D. Cutts Rocky River
1983 Scott A. Thomas David J. Nye
1984 Jeffrey A. Yeager Steel City
1985 Kevin W. Fannin Dayton
1986 Robert D. Strauss Fairview Park
1987 Todd J. Stead Hope
1988 Marshall A. Long Fairfield
1989 Kevin C. Couch Meridian
1990 David P. Dauterman Upper Sandusky
1991 Todd E. Schroeder Euclid City
1992 William L. Roth, Jr. Barberton
1993 Steven W. Moss Barberton
1994 Harold E. Korn, II Fallen Timbers
1995 Mark Alvarado David J. Nye
1996 Jason Kita Euclid City
1997 James D. Welch Canton
1998 Jordan Lawrence Upper Sandusky
1999 Kyle D. Bartley Frank W. Kiefer
2001 Dustin Beall Canton
2002 Donald R. Shupert Zane Trace
2003 Scott E. Gay Canton
2004 Joe Rehnert Denbrook
2005 Alexander D'Ettore Upper Sandusky
2006 Jacob Wrightsman Upper Sandusky
2009 Josh J Jones Selynma
2010 - -
2011 Nick Bolyard Linden
2012 Tyler Frisby Ralph H. McMillian
2013 - -
2014 Steven Lofland Linden
2015 Brandon Mullen Medina
2016 Nick Willeke Moundbuilders
2017 Ryan Cope Ralph H. McMillian
2018 Brock Woodworth Denbrook

Contact Ohio DeMolay

Ohio DeMolay

(614) 893-5965 
PO Box 30447, Gahanna, Ohio 43230-0447
Go to top